Organizacja i funkcjonowanie przedsiębiorstwa
Makus

Firma „MAKUS” Z.P.H.U. w Działdowie istnieje na rynku od 36 lat. Swoją działalność rozpoczęła 13 września 1972 roku w Działdowie pod nazwą Zakład Instalacji Sanitarnych.

Na początku działalności Zakład świadczył usługi wykonując instalacje C.O., Wodno-Kanalizacyjne. W 1974 roku właściciel wybudował własny zakład i zwiększył zatrudnienie do 5 osób.  W 1984 roku właściciel zaprojektował i wykonał kocioł centralnego ogrzewania typu „MAKUS” opalany gazem i rozpoczął jego produkcję. W związku ze zmianą charakteru działalności firmy, jej nazwa została zmieniona na Zakład Produkcji Kotłów „MAKUS”.

W miarę wzrostu zapotrzebowania na produkowane wyroby i rozwoju konkurencji w 1989 roku właściciel firmy opracował i wdrożył do produkcji nowy typ kotła „MAKUS-2”, opalany gazem lub olejem z zastosowaniem niemieckich palników nadmuchowych. Produkcję kotłów nowego typu rozpoczęto w nowo wybudowanym zakładzie produkcyjnym w Malinowie koło Działdowa.

W 1990 roku firma rozszerza działalność o sprzedaż oleju opałowego, jako paliwa do produkowanych przez siebie kotłów i zmienia nazwę na „MAKUS” Zakład Produkcyjno-Handlowy-Usługi IMPORT-EXPORT.

W czerwcu 1994 roku firma rozszerza działalność handlową o sprzedaż detaliczną paliwami płynnymi, poprzez zakup Stacji Paliw w Kurzętniku w ówczesnym województwie toruńskim. W maju 1997 roku firma wybudowała ekologiczną myjnię samochodową, pierwszą tego typu na tamte lata na rynku lokalnym.

We wrześniu 1998 roku rozpoczęto budowę patronackiej stacji Rafinerii Gdańskiej, do końca roku 2008 Grupy LOTOS, inwestycję zakończono w kwietniu 1999 roku. Z dniem 1 maja został uruchomiony całodobowy punkt sprzedaży paliw oraz sklep z akcesoriami motoryzacyjnymi.

W czerwcu oddano do użytku punkt gastronomiczny,  a także został otwarty hotel. Nastąpił gwałtowny rozwój firmy również w świadczonych usługach instalacyjnych. Siedziba firmy została przeniesiona do budynku Stacji Paliw,  do nowo otwartych biur. Aby zwiększyć satysfakcję i wygodę klienta w 2004 roku przy budynku Stacji Paliw wybudowano nowoczesną automatyczną Myjnię Samochodową, a w 2007 roku kolejną. Wykorzystano również plac znajdujący się przy budynku Stacji Paliw, wydzierżawiając go na AUTO-KOMIS. W czerwcu 2005 roku sprzedano Stację Paliw w Kurzętniku, ze względu na zbyt dużą odległość od głównej siedziby firmy.

Firma „MAKUS” Z.P.H.U. prowadzi działalność w zakresie produkcji kotłów centralnego ogrzewania, produkcji wkładów kominowych, świadczy usługi w zakresie instalacji C.O., prowadzi myjnie samochodowe, zajmuje się handlem hurtowym i detalicznym paliwami płynnymi oraz olejem opałowym, prowadzi usługi gastronomiczne, hotelarskie.

Firma „MAKUS” Z.P.H.U. w 1989 roku w zakresie produkcji kotłów olejowych i gazowych otrzymała drugi atest w Polsce.

Firma „MAKUS” Z.P.H.U. świadczy kompleksowe usługi w zakresie instalacji C.O., modernizacji kotłowni, dla klientów indywidualnych jak również dla firm. Usługi w zakresie instalacji C.O. wykonywane są na obszarze całego kraju między innymi:

 • Ośrodek Wczasowy Kasówka w Karpaczu,
 • Polska Akademia Nauk Instytut Filozofii i Żywienia w Jabłonnej k/Warszawy,
 • Petrostal w Warszawie,
 • Hotel MARKO w Olsztynie,
 • TP S.A. w Olsztynie,
 • Poczta Polska w Olsztynie,
 • PKO w Działdowie,
 • Sąd Rejonowy w Działdowie, Olsztynie i Nidzicy,
 • Hala Sportowa w Mławie.

W zakresie sprzedaży paliw płynnych i oleju opałowego firmę „MAKUS” Z.P.H.U.  reprezentuje Stacja Paliw „MAKUS”. Stacja ta jest dogodnie zlokalizowana, przy trasie przelotowej i posiada duży parking dla TIR'ow. Stacja Paliw „MAKUS” jest objęta patronatem BP. Przynależność do Grupy BP oznacza uzyskanie statusu dobrej stacji i znanej sieci.

W prowadzonej działalności gastronomicznej w 2003 roku wprowadzono sprzedaż pizzy. Poprzez ogromne zainteresowanie produkowanym wyrobem i troskę o wygodę klientów, punkt gastronomiczny jest czynny 7 dni w tygodniu od godz. 6.00 rano do 22.00.

Firma „MAKUS” Z.P.H.U. bierze czynny udział w przetargach nieograniczonych na modernizację kotłowni, instalacji C.O., dostawy benzyny, oleju opałowego i gazu propan-butan w butlach, mycie pojazdów.

W styczniu 2008 roku firma wygrała przetarg na:

 • roboty termomodernizacyjne budynków przedszkoli na ul.Żołnierskiej i ul.Pstrowskiego w Olsztynie,
 • modernizację kotłowni wraz z instalacją c.o. budynku szkoły i internatu Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Warszawie,
 • sukcesywne dostawy benzyny Eurosuper 95 oraz gazu propan-butan do pojazdów służbowych eksploatowanych prze jednostki Policji garnizonu warmińsko-mazurskiego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie,
 • mycie pojazdów Kolumny Transportu Sanitarnego w Olsztynie, oddział w Działdowie.
 

Kontakt

   Adres:     
ul. Olsztyńska 7
Warmińsko-Mazurskie
13-200 Działdowo
   Telefon:       
023 - 697 76 72
   Faks:           
023 - 697 38 33
   e-mail:         makus@makus.pl